Aktualności

Raport Expandera i Rentier.io – Najem mieszkań

W ostatnim czasie mamy do czynienia z ogromnym popytem na rynku najmu. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że dla 16 badanych przez nas miast liczba aktywnych, unikalnych ogłoszeń internetowych spadła w mniej niż miesiąc aż o 39%. W ujęciu procentowym największy spadek nastąpił we Wrocławiu (-60%), natomiast liczba ogłoszeń najbardziej spadła w Warszawie, gdzie zniknęło 2 593 ofert. W związku z tym rosną koszty najmu, które we Wrocławiu podskoczyły w tak krótkim czasie aż o 12%. 

                                                                

Aby ustalić jak zmienił się rynek najmu po napływanie uchodźców z Ukrainy, porównane zostały dane z aktywnych internetowych ogłoszeniach najmu tuż przez inwazją Rosji na Ukrainę (23 lutego) z tymi już po tym wydarzeniu (15 marca). Dane dotyczą ofert unikalnych, czyli po usunięciu duplikatów dotyczących tego samego mieszkania. Wśród 16 badanych przez nas miast liczba aktywnych ogłoszeń spadła z 19 095 do 11 717, a więc aż o 39%.

Sytuacja w poszczególnych miastach jest bardzo różna. W ujęciu procentowym największe zmiany zaszły we Wrocławiu (-60%), Krakowie (-55%) i Rzeszowie (-46%). Najmniejszy spadek miał miejsce w Białymstoku (-22%), Toruniu (-24%) i Bydgoszczy (-24%). Należy jednak dodać, że najmniejszy nie oznacza mały. Spadek liczby ogłoszeń o 22% czy 24% w mniej niż miesiąc również robi ogromne wrażenie.

Jeśli natomiast spojrzymy nie na zmiany procentowe, ale po prostu jak zmieniła się liczba ogłoszeń, to tu wyraźnie wyróżnia się Warszawa. W tak krótkim czasie zniknęły tam aż 2 593 oferty (z 7 524 do 4 931). Kolejny pod tym względem jest Kraków (-1 210) i Wrocław (-912). Biorąc pod uwagę te zestawienia wnioski są jednoznaczne. Wysoki popyt na rynku najmu powoduje, że inwestycje w nieruchomości w dalszym ciągu będą opłacalne i nie należy spodziewać się spadku cen. 

               

                            Zmiana liczby aktywnych ogłoszeń najmu                                                                                        Zmiany stawek najmu

                                                                  

Domovia Nieruchomości Zamość 14.04.2022



Eksperci nie pozostawiają złudzeń: ceny mieszkań w Polsce będą wciąż rosnąć

Z nowego raportu przygotowanego przez Cenatorium, które bada dynamikę poziomu cen nieruchomości, nie płyną dobre informacje dla tych, którzy w najbliższych latach chcą kupić mieszkanie w Polsce. Te na pewno nie stanieją, co ma związek m.in. z rosnącą inflacją i coraz większymi kosztami materiałów budowlanych.

                                                                        

Ceny mieszkań w kraju nad Wisłą od 7 lat dynamicznie rosną — wskazuje Cenatorium w raporcie "Rynek nieruchomości w Polsce. Nowe trendy". Z mniejszą dynamiką niż np. w Europie Zachodniej, co ma związek z poziomem wynagrodzeń, ale i tak wzrost jest znaczący.

Eksperci wyliczyli, że na rynku pierwotnym średnia cena mieszkania w przeliczeniu na mkw. wrosła pomiędzy trzecim kwartale 2006 r. a czwartym kwartale 2021 w Warszawie o 107,5 proc., a w pozostałych 6 największych miastach o 122,7 proc. Natomiast w średnich miastach, takich jak Zielona Góra, Bydgoszcz, czy Szczecin — jeszcze bardziej.

Podobny trend jest dostrzegany również na rynku wtórnym. Tu w analogicznym okresie średnia cena mieszkania pomiędzy III kw. 2006 r. a IV kw. 2021 r. w przeliczeniu na mkw. urosła w Warszawie o 81,1 proc., a w pozostałych 6 największych — o 127,1 proc. Dysproporcję eksperci tłumaczą tym, że np. w Łodzi modernizowane są przedwojenne budynki, których w stolicy nie ma.

Cenatorium twierdzi, że nieruchomości w najbliższych latach wciąż będą drożeć. "Nasze prognozy krótko- i średnioterminowe nie wskazują na duże prawdopodobieństwo załamania cen mieszkań, a wręcz przeciwnie, spodziewamy się kolejnych lat ze wzrostem na poziomie ok. 10 proc. rocznie" - czytamy w raporcie.

Z badania wynika, że wyższe koszty materiałów i wykonawstwa przełożą się na co najmniej wzrost cen mieszkań w tym roku od 5 proc. do 10 proc. O ile ostatecznie wzrosną, zależne będzie od marży ustalonej przez deweloperów.

Powyższe dane mają odzwierciedlenie na rynku nieruchomości w Zamościu. Z raportów współpracowników oraz agentów Biura Nieruchomości Domovia w Zamościu wynika, że ceny nieruchomości choć już mniej dynamicznie ale w dalszym ciągu będą wykazywać tendencję wzrostową.

Domovia Nieruchomości Zamość 13.04.2022